O nás

Jsme velmi malé dobrovolné společenství lidí z Českých Budějovic a okolí, kteří se věnují zdokonalování se v technikách džúdó. Nemáme ambice se stát velkým oficiálním klubem, spíše naopak jen cvičit sebe, případně postupně sdružovat zájemce o tradiční džúdó. Spojit síly a udržovat či rozvíjet naší tělesnou schránku, "na stará kolena" se zdokonalovat v technice džúdó a postupně poznávat džúdó v jeho rozmanitosti tak, aby po zdravotní i mentální stránce bylo přínosem pro naše životy. Z toho je patrno, že naše cvičení se liší od sportovně-výkonnostně založeného tréninku. Někteří z nás jsou členy Českého svazu judo. Někteří z nás mají dlouholeté zkušenosti se soutěžním zápasení v džúdó na různých úrovních v domácích i zahraničních soutěžích jednotlivců i družstev. Samotné společenství Renšinkai zatím není nikde oficiálně vedeno.

V polovině roku 2013 jsme se začali scházet k vlastnímu cvičení džúdó také mimo mateřský klub, jelikož vlivem věku a priorit života jsme postupně začali postrádat smysl v tréninku džúdó způsobem zaměřeným ryze sportovně a výkonnostně. Také jsme se chtěli věnovat dalším přínosným dovednostem z osnov džúdó, které sportovní trénink opomíjí. Počátkem roku 2016 jsme si zařídili prostor s několika tatami a naše uskupení pojmenovali Renšinkai 錬真会. Zvolili jsme japonský název, jelikož se v džúdó snažíme čerpat a vracet se k japonským kořenům, metodám cvičení a i okolnostem vztažených ke cvičení. S jeho zvolením nám pomohl japonský kamarád Tošihiró Macui z Nobeoky v oblasti Mijazaki v Japonsku. Po popsání okolností našeho cvičení navrhnul název naší džúdistické skupiny a přidal vysvětlení, které se nám svým obsahem zamlouvalo:
--------------------
錬 真 会 = "Renšinkai"
錬 "Ren" = snažit se o vlastní zušlechtění
真 "Šin" = "Makoto", upřímnost, bez lží a podvodů
会 "Kai" = společnost, klub

"Bojová umění nejsou určena k zabití soupeře. I "Makoto" v bojových uměních znamená očistit zlo, poctivě bojovat. Myslím, že je to pokus o spolu soužití a spolupráci v prosperitě. Název má také velmi dobrý počet tahů - 32 tahy."
------------------
Trénink bojových umění ve smyslu Budó ( viz Charta Budó - http://www.nipponbudokan.or.jp/english/budochater ) přispívá k zušlechtění toho, kdo jej praktikuje. Cvičení rozvíjí tělo v silnější a odolnější, rozvíjí duch/myšlení - vůli/tvrdost k sobě, klid v sobě a také naopak rozvíjí jemnost, laskavost a vřelost na venek, též se rozvíjí schopnost bránit se.

Podobné hodnoty znázorňuje i symbol našeho dódžó, který vychází ze znaku Kódókan Institutu v Tokiu.

symbol Renšinkai džúdó symbol

Červený kruh vyjadřuje železné jádro, které je rozžhavené, a bílý vnějšek znamená nit hedvábí, která obaluje jádro. Nit hedvábí je čistě bílá a je houževnatá, i když je měkká. Čím více člověk kove/utváří železo, tím více bude silné. Jemnost na venek a tvrdost-uvnitř. To znamená, budovat silného a odvážného ducha a posilovat fyzické schopnosti a k ostatním se chovat tiše, klidně a správně.


Jakým způsobem cvičíme džúdó

Své džúdó zdokonalujeme nejvíce formou Jakusoku-geikó (dohodnuté cvičení - jeden útočí, druhý příjímá techniku), pak Učikomi (opakované nástupy), Kata (předpřipravené sestavy technik) - převážně Nage-no-kata a Gošin-džucu, Randori (volné zápasení), Nagekomi (opakované hody). Ohledně Randori (hlavní metoda pro zdokonalování džúdó) navštěvujeme svůj mateřský klub, kde jsou pro volné zápasení lepší podmínky.

Individuálně mimo dódžó se věnujeme Tandoku-renšú (zlepšování technik o samotě - stínování), vlastní fyzické posilování, běh.

V našem velmi malém dódžó upřednostňujeme:
· používání bílého džúdógi

V našem cvičení klademe důraz na:
· Rei (upřímný pozdrav)
· precizní zvládnutí základů (kihon) - pády, chůze, pohyb těla, práce rukou hikite (ruka co tahá), curite (ruka co zvedá), boků, nohou
· precizní zvládnutí prolomení rovnováhy (kuzuši), vstupu do techniky (cukuri), provedení (kake) dle japonské metodiky. Tomu věnujeme hodně času a úsilí.
· snahu o lepší techniku džúdó
· snahu o neustálou kontrolu protivníka, vytváření situací vhodných pro provedení techniky
· snahu o dosažení Ipponu
· rozvíjení praktických dovedností sebeobrany
· přátelské prostředí - respekt a úcta ke sparingům i soupeři
· chuť se učit, zkoušet

Dle naší zkušenosti se zlepšováním techniky se zvyšuje efektivita využití síly.

Citát níže byl oblíbený Džigoró Kanem (japonský pedagog, stvořitel džúdó z džúdžucu systémů boje) a odráží výchovný záměr jeho džúdó.
"Není důležité být lepší než někdo jiný, ale být lepší než včera."


Od ledna 2016 v našem dódžó visí dvě kaligrafie pro nás vytvořené Pascalem Kriegerem, švýcarským učitelem Šintó Musó rjú džódó, džúdó a kaligrafie. Je na nich napsáno naše jméno "Renšinkai džúdó (dó)džó" a výraz "Džundó seišó".

1. Džundó Seišó, Jundô Seishô, 順道 制勝
"Následování cesty vytváří vítězství" ve významu "Správná cesta vede k cíli". Tento výraz zdůrazňuje Kanóvo přesvědčení, že: "bez ohledu na vítězství nebo prohru, je třeba dodržovat správnou cestu, a to i v případě, že následováním správné cesty prohrajete, je to cennější než vítězství v rozporu s cestou." (Džigoró Kanó," V duchu kulturní filozofie Kódókan Džúdó ", v Juko-no Katsudó, Vol.8, č.2, 1922).

2. Renšinkai džúdó (dó)džó, Renshinkai júdó (dó)jó, 錬真会 柔道 々場
( poznámka, znak 々se používá při psaní při opakování znaků za sebou, proto ve spojení džúdó dódžó 柔道 道場 se znak pro slabiku dó 道 v dódžó nahradí znakem 々)
kaligrafie Džundó seišó kaligrafie Renšinkai džúdó (dó)džó


Výše v textu jsem použil termín Tradiční džúdó. Zde bych rád uvedl formulaci z webu britské Kano Society, kde velmi dobře popisují, co i my podobně chápeme termínem Tradiční džúdó ( http://www.kanosociety.org/about/Traditional.htm ).

Tradiční džúdó

Zásady džúdó

Věříme, že džúdó je třeba považovat za víc než jen sport. V džúdó by se měly dodržovat zásady stanovené jeho zakladatelem Džigoró Kanem
· Dobré využití mysli a těla (Seirjoku Zenjó)
· Vzájemný blahobyt a prospěch (Džita Kjóei)
a cvičení džúdó by mělo mít také morální a vzdělávací přínosy. Trevor Leggett popsal toto jako " Příprava pro život ". Tyto zásady džúdó uplatňovat v každodenním životě a díky tomu džúdóka může dosáhnout rovnováhu a mistrovství své osobnosti. Duch velkorysosti a vzájemné pomoci je nedílnou součástí tradičního džúdó.

Studium džúdó

Kromě randori a soutěžní přípravy by měly být dostatečně zkoumány i jiné oblasti džúdó. Kata je nezbytnou součástí tradičního džúdó a také zachování japonské terminologie a etikety, včetně správné úklony (pozdravu) a použití bílého džúdógi. Džúdóka by měli pracovat na celé řadě džúdó technik včetně ukemi a vyhnout se specializovanému studiu omezeného repertoáru. Gokjó (5 skupin technik hodů) by se mělo vyučovat a studovat, a je zde i místo pro řízené studium specializovaných oblastí jako je kacu (techniky resuscitace), atemiwaza (techniky úderů), kansecuwaza (techniky páčení, jiné než ty, které již byly povoleny v soutěži) a technik sebeobrany.

Praxe džúdó

Randori je základním kamenem praxe džúdó. Podporujeme intenzivní výcvik a věříme, že randori by mělo být jeho hlavní složkou zahrnující vzpřímený džúdistický postoj (šizentai) a postupy, jejichž cílem je házet čistě na ippon. My kritizujeme nadměrné spoléhání se na ohnuté držení těla (džigótai) a takových technik, kde se pokoušíme z podřepu chytat či držet nebo táhat nohy soupeře dolů. Spoléhání se na tento způsob technik je škodlivý pro osvojení si správných džúdó postupů. Cílem je bezpečné cvičení džúdó zejména mezi vyššími a nižšími stupni a mezi silnějšími a slabšími lidmi.
Šiaj - soutěžní zápas - je důležitým aspektem vzdělávání. Podporujeme experimentování se soutěžními pravidly, jenž by vedly k objevení vzorce pro soutěžení čistým a čestným džúdó.
Kangeiko (zimní intenzivní cvičení po určitou dobu) má významnou úlohu.


Kdyby jste se chtěli dozvědět více o širších souvislostech cvičení džúdó, tak více informací je možno nalézt v češtině na odkazu níže.

O džúdó jako výchovném systému Džigora Kana - Širší souvislosti cvičení džúdó - historie, smysl/praxe, ideje

Ke stažení zde: http://www.kitayama-junyu.info/doc/dzudo_vychova.pdf

Kdyby jste si chtěli s námi zacvičit nebo nás kontaktovat ohledně džúdó, napište prosím na tuto adresu. Odpovíme, jakmile to bude možné.
Ke společným cvičením se scházíme po předchozí domluvě 1-2x týdně v době rána před prací, někdy přes poledne, někdy také o víkendu. Rádi bychom pravidelně pořádali ve větších prostorech v Českých Budějovicích otevřený trénink/cvičení pro kohokoli, kdo bude mít zájem - cca 1x měsíčně, o víkendu na cca 2-2.5 hodiny. Cvičení bychom rádi zaměřili tématicky na rozvíjení technik boje o úchop, hodů a boje na zemi.
Naše malé dódžó (cca 20m2 - 5x4 metry) - cvičební místo pro dvě dvojice


Náš partner, díky kterému se můžeme scházet a cvičit džúdó je BUDvet - veterinární klinika pro malá zvířata v Českých Budějovicích. BUDvet veterinární klinika pro malá zvířata


Poslední aktualizace 21.8.2017